TOP MJESTA
u Metkoviču koje ne smijete propustiti.
Arheološki muzej Narona
Područje Metkovića bilo je naseljeno od najstarijih vremena, o čemu nam svjedoče ilirske gomile, no najvažnije nalazište je arheološki lokalitet antičke Narone u Vidu. Arheološki muzej Narona prvi je in situ muzej u Hrvatskoj, što znači da je sagrađen na mjestu samog nalazišta. Sagrađen je na ostatcima hrama Augusteuma koji je posvećen božanskom caru Augustu i izgrađen 10. godine prije Krista. Postav muzeja čini savršeno očuvana skupina skulptura koje predstavljaju julijevsko-klaudijevsku carsku dinastiju, ali isto tako i mnoštvo drugih artefakata kao što su ostatci keramike, stakla, novca, nakita i sl. koji će vas uputiti u značenje i bogatstvo stare Narone, drugog po veličini i važnosti rimskog grada na istočnoj obali Jadrana, a koji datiraju od kraja 3. st. pr. Kr. do 15. st. po. Kr. Ne samo muzej nego i čitavo naselje plijeni pozornost mnoštvom ugrađenih ostataka u seoske kamene kuće, konobe, staje i sl. Arheološki muzej Narona aktivno sudjeluje u akcijama Hrvatskog muzejskog društva Noć Muzeja kao i u akcijama Sekcije za muzejsku edukaciju i kulturnu akciju Hrvatskog muzejskog društva te u obilježavanju Međunarodnog dana muzeja. U ljetnim mjesecima pokrenuta je kulturna manifestacija Rimska noć u Naroni, jednodnevni antički festival na kojem se nastoji dočarati duh Narone i život starih Rimljana. Također na području Vida možete pogledati monumentalnu skulpturu Kneza Domagoja i njegovih strijelaca pokraj župne crkve Gospe Snježne,ostatke gradskih bedema iz 3./4. St.pr.Kr. te crkvicu sv. Vida koja je smještena usred polja na samom ulazu u Vid.
Prirodoslovni muzej Metković
Metković, kao i cijela dolina Neretve, područje je bogato različitim biljnim i životinjskim vrstama. Unatoč melioraciji koja je od močvare napravila plodno tlo, sačuvano je bogatstvo životinjskoga svijeta u ornitološkim rezervatima Pod gredom , Prud i Orepak, a na brdu iznad Metkovića je značajni krajobraz Predolac–Šibanica. Prirodoslovni muzej Metković, koji se razvio iz Ornitološke zbirke u Metkoviću, savršeno nam dočarava bogatu raznolikost flore i faune doline Neretve. Zahvaljujući dr. Dragutinu Rucneru, ornitologu iz Zagreba, 1952. godine Ornitološka zbirka je otvorena za javnost. Sadržavala je više od 340 preparata među kojima su primjerci 218 ptičjih vrsta od 310 vrsta do sad zabilježenih u Neretvi. U muzeju su izložene herbarske zbirke, zbirke kukaca, leptira, školjki i ihtiološka zbirka. Preparati su razmješteni po staništima te pružaju pregledan uvid u nekadašnju bujnost života u močvarama, močvarnim šumarcima, šikarama, trščacima i kamenjaru, kao i na melioriranim i obrađenim površinama. Muzej se nalazi u samom centru grada a otvoren je 17. srpnja 2015. godine.
Ornitološki rezervat Prud
Ornitološki rezervat Prud nalazi se istočno od istoimenog naselja i mjesta Vid te rijeke Norin koja tu izvire i njime protječe, sjeverno od Glibuše, mrtvog rukavca rijeke Neretve. Rezervat obuhvaća ostatak močvarnog područja delte Neretve površine oko 320 hektara te je jedan od rijetko sačuvanih mediteranskih tršćaka. Status Posebnog ornitološkog rezervata ima već od 1965. godine, a 1993. godine uvršten je u Ramsarski popis močvara od međunarodnog značaja te je dio europske mreže zaštićenih područja Natura 2000. Glavna mu je osobina gusta močvarna vegetacija koju čine tršćaci te druga močvarna flora pa je tako idealno područje za gnjezdište i zimovalište raznih vrsta ptica među kojima su najznačajnije populacije bukavca (Botaurus stellaris), čapljice voljka (Ixobrychus minutus), eje močvarice (Circus aeruginosus) i patke njorke (Aythya nyroca).
Ornitološki rezervat Pod Gredom
S vrha brežuljka osim crkve Gospe od snijega i gradskih bedema mogu se vidjeti ornitološki rezervati Pod Gredom i Prud. Ornitološki rezervat Pod Gredom nalazi se istočno od rijeke Matice i sjeverno od rijeke Norin, uz nenaseljeni zaseok Pod Gredom koji se nalazi u podnožju danas nenaseljenih sela Ograđe i Dragovija te Vreštica. Rezervat obuhvaća ostatak močvarnog područja delte Neretve površine oko 560 hektara te jedan od rijetkih sačuvanih mediteranskih tršćaka. Status Posebnog ornitološkog rezervata ima već od 1965. godine, a 1993. uvršten je u Ramsarski popis močvara od međunarodnog značaja te je dio europske mreže zaštićenih područja Natura 2000. Glavna mu je osobina gusta močvarna vegetacija koju čine tršćaci te druga močvarna flora pa je tako idealno područje za gnjezdište i zimovalište raznih vrsta ptica. Zanimljivo je da je ovo jedno od neretvanskih gnjezdišta koje je jedino primorsko gnjezdište brkate sjenice (Panurus biarmicus).
Crkva Gospe od snijega
Na mjestu današnje župne crkve Gospe od snijega u Vidu do početka 20. stoljeća nalazila se crkvica posvećena sv. Mariji koja je vjerojatno potjecala iz kasnog srednjeg vijeka. Gradnja današnje crkve započela je godine 1935. prema projektu uglednog danskog arhitekta i konzervatora Eynara Dyggvea. Projekt je do šezdesetih godina 20. stoljeća, kada je gradnja dovršena, više puta izmijenjen, ali je ipak crkva zadržala većinu izvornog izgleda kao što je izrazit utjecaj starohrvatske predromaničke sakralne arhitekture, pogotovo raščlanjivanje vanjskih zidova i apside lezenama te podjela unutrašnjosti na tri broda, a zvonik je izgrađen prema nacrtu Đene Hamzić. Na pročelju crkve nalazi se kamena rozeta koja vjerojatno potječe od ranije crkve te niša u kojoj se nalazi brončani kip Blažene Djevice Marije, rad poznate hrvatske suvremene kiparice Marije Ujević Galetović. S vrha brežuljka osim crkve Gospe od snijega i gradskih bedema mogu se vidjeti ornitološki rezervati Pod Gredom i Prud.
Narona
Narona je bila jedno od najznačajnijih administrativnih i gospodarskih središta rimske provincije Dalmacije. O tome svjedoče i vrlo dobro sačuvani ostatci gradskih bedema koji spuštajući se s vrha brežuljka prema dolini zatvaraju prostor u obliku lepeze. Čine ih sjeverni i južni bedem uz koji su prislonjene kule kvadratnog tlocrta te gradska vrata na sjevernom zidu. Građeni su u više faza, od vremena helenizma i 4. ili 3. stoljeća prije Krista, tijekom 2. stoljeća prije Krista do zadnje faze iz 2. stoljeća i vremena barbarskih provala na područje Rimskog Carstva. Tako se u početnoj fazi na vrhu brežuljka grade dvije kule kružnog tlocrta, a u kasnijim se fazama one mijenjaju i grade se bedemi te se prema potrebi obnavljaju. Obrambeni je zid na nekim mjestima sačuvan i do visine od nekoliko metara te kao takav predstavlja najsačuvanije gradske bedeme iz antičkog doba u Dalmaciji. Do jedne od kula iz rimskog doba na južnom bedemu mjesni je župnik don Bariša Ereš u 19. stoljeću sagradio kuću u narodu poznatu kao Erešova kula. Ona je značajna kao svojevrsni prvi muzej na otvorenom, tj. lapidarij rimskih kamenih spomenika iz Narone jer su brojni kameni natpisi, ulomci kamene arhitekture i skulpture ugrađeni u njezine zidove i tako su ostali sačuvani i vidljivi. Zanimljivo je da su u njemu uzidane i pojedine replike antičkih spomenika koje su napustile Vid.
Brudet
Ono, međutim, po čemu je kraj nadaleko gastronoski poznat jest posve autohton neretvanski brodet u kojem su glavni sastojci jegulja i žaba. Počesto se u njemu nađe i drugih vrhunskih riba, poput iverka, poznatog po tome što živi samo u vodama apsolutne čistoće. Priprema brodeta tj. “brujeta” naizgled je jednostavna, ali to je samo varka jer svako neretvansko mjesto, svaki restoran, svaka kuća ima neki svoj naročit način, neku tajnu koja njegov brodet čini drukčijim, specifičnim i koja vas dovodi u nerazrješivu dvojbu oko procjene koji je doista bolji. Jegulja se može peći na ražnju, a vrlo je ukusna i sušena. Osim jegulje, žaba i kvalitetne ribe, neretvanska kuhinja naročito u jesen i zimi, oduševljava sladokusce izvrsnim jelima priređenim od ptica močvarica, posebice od lisaka. Blizina mora osigurava uvijek svježu morsku ribu koju domaći ribari love u Neretvanskom kanalu. U neretvansku kulinarsku tradiciju spadaju i jela ispod peke (sačure).
Berba Mandarina
Dolina Neretve bogata je plodnom zemljom i ima blagu mediteransku klimu zbog čega ju nazivaju još i Zlatna dolina ili Hrvatska Kalifornija. Odlazak u berbu mandarina na nepregledne plantaže doline Neretve jedinstvena je turistička ponuda ovog kraja, a sezona počinje krajem mjeseca rujna i traje sve do početka siječnja. Organizatori izleta omogućit će vam dolazak na plantaže mandarina s kojih ćete moći ponijeti mirisne plodove ubrane vlastitim rukama i uživati u njihovu okusu i mirisu.
Foto safari
Vožnja uskim kanalima i rukavcima doline Neretve u tradicionalnoj neretvanskoj lađi pruža vam jedinstven doživljaj i priliku da zavirite u netaknutu prirodu močvarnog područja ovog kraja. Neretvanska je lađa značila život, a danas je ponos i neizbrisiv trag tradicije koji iznova oduševljava svakog posjetitelja doline Neretve. Da bi vam što bolje dočarali život Neretvanina u ovom jedinstvenom močvarnom kraju, ljubazni će vas domaćin provesti u tradicionalnoj neretvanskoj lađi labirintom neretvanskih kanala i pružiti vam nezaboravnu foto safari avanturu, tradicijski ugođaj te priliku da upoznate bogatu floru i faunu ovog kraja.